Moj-Prad-logo

Dotacja Mój Prąd 3.0 – Nabór 2021 r.

Dotacja „Mój Prąd” część 1 na lata 2021-2023 wystartowała - wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych można składać od 1.07.2021

1.07.2021 ruszyła trzecia już edycja Programu dotacja „Mój Prąd”. Jakie zmiany w sposobie ubiegania się o dofinansowanie przewiduje „Mój Prąd” 3.0? Wszystkie najważniejsze informacje zostały zebrane i opisane poniżej.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, które zamontują instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Instalacja musi służyć już istniejącym budynkom mieszkalnym oraz energia musi być wytwarzana na potrzeby własne. Nie można skorzystać z dofinansowania, jeżeli rozbudowujemy już istniejąca instalację.

Terminy i sposób składania wniosków

Program „Mój Prąd” ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z  mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). Wnioski można składać do 22.12.2021 lub do wyczerpania środków. Co ważne wnioski można składać wyłącznie online. Wnioski wysłane do NFOŚiGW w formie papierowej będą odrzucane. Od tego roku wnioski składamy za pomocą platformy Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD).

Dotacja „Mój Prąd” 2021 kwota dofinansowania

W ramach trzeciej edycji Programu „Mój Prąd” można uzyskać dofinansowanie w formie dotacji. Maksymalnie do 50% wartości kosztów kwalifikowanych danej instalacji i nie więcej jak 3.000 PLN

Dodatkowe kryteria

Dofinansowaniu podlegają instalacje niezakończone przed dniem 1.02.2020. Podobnie jak w Programie 2.0 panele nie mogą być starsze niż 24 miesiące tzn. muszą być wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Beneficjenci zobowiązani są również do korzystania  z instalacji przez okres minimum 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania.

„Czyste Powietrze", ulga termomodernizacyjna i podatek PIT od dotacji

Dofinansowaniu w ramach trzeciej edycji „Mój Prąd” nie podlegają instalacje sfinansowane lub zrealizowane  z innych środków publicznych takich jak np. „Czyste Powietrze”. Jeżeli ktoś ma w planach skorzystać z Programu „Czyste Powietrze” i zawnioskował już o dofinasowanie w ramach Programu „Mój Prąd”, musi taką instalację fotowoltaiczną wykluczyć z wniosku o dofinansowanie z „Czystego Powietrza”. W przypadku ulgi termomodernizacyjnej, kwotę do odliczenia od podatku, należy pomniejszyć o kwotę uzyskanego dofinansowania w ramach Programu „Mój Prąd”. Co ważne dotacja jest zwolniona z podatku PIT.

Dotacja „Mój Prąd” - obowiązek informacyjny - tabliczki

Nowością w trzeciej edycji jest obowiązek informacyjny. Każda instalacja, która otrzyma dofinansowanie musi zostać odpowiednio oznaczona. W widocznym miejscu, w miejscu lokalizacji inwestycji należy umieścić trwałą tablicę z odpowiednimi logotypami. Sugerowany format to A3, nie może być jednak mniejszy niż A4. Tablice muszą wykonać beneficjenci we własnym zakresie. Na tablicy musi widnieć napis „Inwestycja Proekologiczna wsparta w Programie Mój Prąd”. Na tablicy nie można umieszczać logotypów innych firm np. montujących instalację.

Dotacja Mój Prąd 2.0 vs. Mój Prąd 3.0 – najważniejsze zmiany w 2021 r.

  • dofinansowanie maksymalnie do 3000 PLN,
  • platforma do składania wniosków Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD),
  • obowiązek informacyjny spoczywający na beneficjencie – tabliczki informacyjne,
  • obowiązek korzystania z instalacji przez minimum 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania.

Złóż wniosek o dofinansowanie jeśli:

To się opłaca – sprawdź co zyskujesz:

Kolejna edycja 2022 - zapowiedź

Zapowiedziano, że kolejna edycja Programu w roku 2022 zostanie rozszerzona o dodatkowe elementy. Wspomniano tutaj przede wszystkim o magazynowaniu energii. Szczegóły nie są jednak jeszcze znane.

Po więcej szczegółów odnośnie dotacji „Mój Prąd 3.0”  zapraszamy do zakładki Finansowanie –> podkategoria Dotacje i ulgi/ Mój Prąd.